reklama

Živnosť alebo s.r.o. – najdôležitejšie rozdiely

Medzi podnikaním na živnosť alebo cez spoločnosť s ručením obmedzeným existuje veľa rozdielov. Len niekoľko je však naozaj dôležitých.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Každý, kto premýšľa nad podnikaním a začne svojim predstavám dávať reálne základy, premýšľa aj nad formou podnikania. Na Slovensku je v súčasnosti viacero možných foriem podnikania, z ktorých každá má svoje špecifiká. Najčastejšie sa však jednoznačne skloňujú dve formy a to živnosť a spoločnosť s ručením obmedzeným. Tieto dva typy sú najčastejšou formou podnikania na Slovensku. Aj keď sa na prvý pohľad nemusí zdať, že ide o dôležité rozhodnutie, opak je pravdou. V súčasnosti existujú pomerne veľké rozdiely vo viacerých aspektoch medzi týmito dvoma formami podnikania. Na internete je k dispozícii dostatok kvalitných článkov, ktoré sa venujú výhodám a nevýhodám podnikania formou živnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným. Mojim cieľom nie je teraz vyčerpávajúco pokryť všetky rozdiely ale sústrediť sa na to, čo je podľa mňa najdôležitejšie pri konečnom rozhodovaní.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jednoznačne najdôležitejším rozdielom je ručenie za majetok spoločnosti. Môžem si dovoliť ručiť za svoje podnikanie celým svojím majetkom? Na toto si každý musí dať odpoveď sám a najlepšie hneď na začiatku. V prípade, že sa chystáte robiť jednoduchšie činnosti, v ktorých nehrozí, že by ste sa nejakým spôsobom mohli ocitnúť v súdnych ťahaniciach, tak v tomto prípade postačí podnikanie formou živnosti. Myslite však na to, že pri podnikaní sa môžu stať aj neočakávané veci a problémy, do ktorých by ste sa eventuálne mohli dostať a nemusia vôbec vzniknúť vašou vinou. Ak by ste sa teoreticky ocitli v problémoch v súvislosti s neuhrádzaním svojich záväzkov, ručíte za tieto záväzky celým svojim majetkom. Ak by ste aj vyhlásili osobný bankrot, dlhov sa v skutočnosti aj tak nezbavíte a môže sa to ťahať s vami ešte veľmi dlho. S.r.o.-čka poskytuje v tomto smere určitú istotu, pretože ručíte len do výšky majetku svojej spoločnosti. V prípade problémov vašej firmy, vám na váš osobný majetok nikto nesiahne. Pri tejto forme podnikania je jednoznačne oddelený osobný majetok spoločníkov a majetok firmy.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou základnou otázkou je, čo vlastne chcete robiť? Ako chcete podnikať? Z čoho vám budú plynúť príjmy? Pokiaľ sa chystáte vykonávať jednoduchšie činnosti je výhodnejšie založiť živnosť. Živnosť je totiž celkovo jednoduchšia tak ako na založenie, tak aj na správu všetkých potrebných vecí počas jej prevádzkovania. Pri živnosti nie ste povinný viesť podvojné účtovníctvo a teoreticky vaše účtovníctvo môže vyzerať tak, že si do excelu vypočítate postupne vaše príjmy a vaše výdavky. Veľmi jednoduché! Prvý rok ako živnostník nemusíte platiť odvody na sociálne poistenie a odvody v ďalších rokoch sa vám potom odvody vypočítavajú z výšky vašich dosiahnutých príjmov. Veľmi málo administratívy je aj so samotným vybavením živnosti. Všetko sa dá vybaviť na obvodnom úrade. Poplatky platíte v podstate len za to, aké živnosti si zvolíte (za každú 5 eur). Následne je samozrejme ešte potrebné vybaviť potrebné formality vo vašej zdravotnej poisťovni a sociálnej poisťovni. Z hľadiska administratívnej náročnosti jednoznačne vyhráva živnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dôležitým rozdielom je takisto výška základného imania. Pri živnosti nie je stanovená, pri s.r.o.-čke je stanovená vo výške 5 000 eur. Týchto 5 000 eur je nutné mať k dispozícii pri zakladaní spoločnosti. Po zaregistrovaní do obchodného registra s nimi môžete voľne disponovať. Zloženie povinnej výšky základného imania bolo nedávno veľmi diskutovanou témou. Na jednej strane je pravda, že ak to niekto s podnikaním myslí vážne tak takýto vklad by nemal byť problémom, ale na druhej strane existujú typy podnikania ( v súčasnosti čoraz viac spomínané start-upy), pri ktorých je dôležitá hlavne myšlienka a kapitál v začiatkoch môže byť problém. Aj v tejto veci sa však už pripravujú zmeny, ktoré by mali priniesť možnosť založenia s.r.o. už od jedného eura.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Každého podnikateľa skôr či neskôr (najneskôr v marci) začnú zaujímať dane. Z dosiahnutých príjmov je totiž povinnosť odviesť štátu daň z príjmu. Zdaniteľné príjmy sa znižujú o skutočne vynaložené výdavky, ktoré slúžia na zabezpečenie týchto príjmov. Na Slovensku je však dobrým zvykom dane neplatiť a tak sa do výdavkov zahŕňa všetko možné aj nemožné. Väčšina podnikateľov sa tak na konci roka ocitne v strate a neplatí žiadnu daň z príjmu. Tomu však je už koniec. A tu sa dostávame k ďalšiemu dôležitému rozdielu medzi živnosťou a s.r.o. Všetky s.r.o.-čky od zdaňovacieho obdobia 2014 musia platiť daňové licencie. Daňová licencia je vlastne forma minimálnej dane, takže už sa nebude môcť stať, že na dani nezaplatíte ani cent. Tento krok je veľmi rázny a určite niektoré poctivé firmy naň doplatia. Avšak vzhľadom k naozaj veľkému počtu subjektov na trhu, ktoré každoročne vykazovali stratu, môže byť toto opatrenie aj prínosom. Nie je predsa možné, aby normálne fungujúce podnikateľské subjekty ukončovali každý rok svoju činnosť v strate.

Ručenie, administratívne povinnosti a daňové licencie predstavujú najvýraznejšie rozdiely medzi týmito dvoma formami podnikania. V skratke, ak to s podnikaním myslíte vážne, máte reálny podnikateľský plán a víziu aj do budúcnosti, vhodnejšie bude pre vás založenie spoločnosti s ručením obmedzeným. 

Marek Šimo

Marek Šimo

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý sa snaží hľadať pravdu v zložitom svete financií. Venujem sa poradenstvu v oblastiach úverov, poistenia, sporenia, investovania a dôchodkov. Som autorom webového portálu, ktorý je venovaný viacerým oblastiam financií www.financneinfo.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu